موارد لزوم اذن شوهر در فقه اسلامی

نویسندگان

1 دانشجوی کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق دانشگاه پیام نور قم

2 عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور قم

چکیده

تحقیق حاضر به بررسی اموری که در فقه اسلام، انجام آنها به اذن شوهر منوط شده است می‌پردازد. در این ارتباط روایات فراوانی وجود دارد که در آنها زنان به اذن گرفتن از شوهر در انجام پاره‌ای از امور عبادی مستحب همچون روزه، اعتکاف و حج یا غیر عبادی نظیر خروج از منزل یا نذر و قسم و. . . مورد سفارش قرار گرفته‌اند که لازم است با بررسی دلالت این روایات، محدوده لزوم اذن شوهر در انجام این قبیل امورتبیین گردد. آنچه از این روایات به دست می‌آید این است که شوهر در محدوده استمتاع از زوجه، بر او ولایت دارد و می‌تواند وی را از انجام هرکاری که با این حق در تنافی باشد، منع نماید و در این فرض اذن گرفتن از شوهر، وجوب مولوی دارد. البته از بعضی از روایات نیز به دست می‌آید که در اندکی از موارد، لزوم اذن از شوهر جنبه تعبدی دارد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Husband's Permission Needed in Islamic Law

نویسندگان [English]

  • Mahdi Sajedi 1
  • Seyed Javad Musavizadeh 2
1
2
چکیده [English]

This research considers whenever husband's permission is necessary in Islam jurisprudence.
There are many traditionsabout this subject. These traditionsexpress that woman is obliged to get permission from her husband to do some religious act recommended such as fasting, pilgrimage,Aitkafand other daily affairs such as leaving home, vow and so on.Therefore,it is necessary to examine the implications of the traditionsto clarify the extent of necessity of husband's permission.
What is obtained from this tradition is that husband is the governor of wife regarding the issues related to the intercourse and can prohibit his wife from any act if it is in contrast with this right.
Also, inferred from some traditions, it can be concluded that husband's permission in some actsis mandatory.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Husband
  • Intercourse
  • Permission
  • right
  • Wife.